13. APRIL 2021Serviceteknikere til Danmark og Norden

Vi oplever stor vækst og søger derfor to rejsende serviceteknikere til vores serviceafdeling, der udfører troubleshooting, installation og service hos kunder i levnedsmiddelindustrien. Opgaverne ligger primært i Danmark, men du skal med jævne mellemrum påregne at hjælpe kollegaer i Sverige og Finland. Du kan se frem til at blive en del af et stærkt team i Nemco Machinery, hvor tempoet og humøret er højt. Her får du engagerede og kompetente kolleger, der sammen skaber synlige resultater og service i særklasse indenfor et meget bredt program af proces- og pakkemaskiner til både små og store producenter indenfor slagtning, forarbejdning af kød, bageri, fisk, mejeri, konfekture, frugt og grønt – samt nonfood og medicinal emballering. Vi sørger for at du får en grundig oplæring og uddannelse, hvor du lærer området og maskinerne at kende. Uddannelsen foregår blandt andet hos vores producenter i udlandet, heraf størstedelen i Tyskland. Uddannelsen kombineres med praktisk indsats hos kunderne sammen med vores teknikere, inden du slippes ”løs”. DIG OG DIN BAGGRUND Du brænder for dit håndværk, har en udpræget lyst til et liv som rejsende servicetekniker og accepterer 70-90 rejsedage om året. Du skal være indstillet på, at der forekommer weekendarbejde. • Du har en el-teknisk uddannelse som elektriker, automatikmekaniker eller tilsvarende. • Du har kendskab til el, pneumatik og hydraulik. • Du har lyst til mekanisk arbejde. • Du taler og skriver engelsk og gerne tysk. • Du har et godt kendskab til PC (brugerniveau). • Du skal fremvise en straffeattest, have gyldigt kørekort til bil og gerne truckcertifikat. • Du er robust, selvkørende og har gode samarbejdsevner. Du bliver tilknyttet vores servicecenter i Viby J. Størstedelen af vores opgaver ligger i Jylland, men der vil også være dage, hvor der er brug for din ekspertise i andre dele af landet/Norden. VI TILBYDER Som vores nye kollega får du et spændende og varieret job med frihed under ansvar i et uformelt arbejdsmiljø præget af engagement, og hvor nøgleordene er kvalitet, kompetence og fleksibilitet. Vi lægger vægt på udvikling af dine faglige og personlige kompetencer - vi investerer gerne i din fremtidige udvikling og tilbyder gode og stabile ansættelses- og arbejdsforhold. SÅDAN SØGER DU Vi afholder samtaler løbende, så send CV og ansøgning hurtigst muligt og senest den 29. april 2021 til job@nemco.dk. Ansøgningen skal være på dansk. Hvis du har spørgsmål til stillingen eller Nemco, er du velkommen til at kontakte HR Manager Peter Jonasen på 2040 5204. Tiltrædelse er snarest muligt, dog venter vi naturligvis på den rigtige kandidat.

Nyheder

25 år på det svenske marked
Nemco AB

25 år på det svenske marked

Samtale med Lars Olsgaard og Peo Blomqvist i anledning af vores 25 år på det svenske marked i år.

Læs mere
Uklare regler skaber frustration i fødevarevirksomheder
VIDEN OM: Producentansvar for emballage

Uklare regler skaber frustration i fødevarevirksomheder

Læs artiklen her, hvor Nemco bla. opfordrer virksomheder til at søge rådgivning

Læs mere
Nemco lancerer nyt VEMAG-fyldebord til bagerier
Nyhed til danske bagerier

Nemco lancerer nyt VEMAG-fyldebord til bagerier

Fleksibelt og præcist fyldebord fra VEMAG Maschinenbau

Læs mere
Fremtidens vakuumfylder
VEMAG HPnx

Fremtidens vakuumfylder

VEMAG HPnx er udviklet med fokus på høj præcision og produktkvalitet.

Læs mere
Bettcher Whizard versa trimmer
Nyhed fra Bettcher

Bettcher Whizard versa trimmer

Bettcher og Nemco lancerer nu Whizard Versa trimmeren, designet til slagtere og mindre fødevareproducenter.

Læs mere
Traysealer/topforsegler til præfabrikerede bakker | Traysealer til fødevarer fra SEALPAC - Amax-serien - pakning af fjerkræ i bakker | Nemco
VIDEN OM: Producentansvar for emballage

Næste deadline er allerede om tre måneder

Læs med her om næste deadline for det udvidede producentansvar

Læs mere
Genanvendelig emballage til detailkædernes kølediske
VIDEN OM: Producentansvar for emballage

Genanvendelig emballage til detailkædernes kølediske

Læs med her om næste deadline for det udvidede producentansvar

Læs mere
Interpack 2022 - bestil din billet hos Nemco
3. til 8. maj 2025

IFFA Trade Fair 2025

Planlægger du at du skal til IFFA 2025, kan du bestille din billet hos Nemco. Du kan møde alle vores specialister alle dage.

Læs mere
IBA Trade Fair 2025
18. til 22. maj 2025

IBA Trade Fair 2025

Årets store messe for bageri og konfekture afholdes i maj. Du kan bestille din billet hos Nemco og møde alle vores specialister alle dage.

Læs mere
Judiths internship hos Nemco
Fra Tyskland til Danmark:

Judiths internship hos Nemco

Læs med her om Judiths internship hos Nemco

Læs mere
Samarbejde mellem Nemco og Hart Bageri
VEMAG ROBOT 500

Hart Bageri

Kvalitet, konsistens og nemmere arbejdsgange er grundlaget for samarbejdet mellem Hart Bageri og Nemco

Læs mere
Ses vi til ScanPack i oktober?
Ses vi til oktober?

Ses vi til ScanPack i oktober?

Nemco er selvfølgelig med som partner og udstiller, når ScanPack åbner dørene for årets event i Göteborg den 22. oktober 2024.

Læs mere
Kaffeposer - kaffeposer med ventil - i brunt kraft papirmateriale, med/uden ventil og lynlås. Kaffepose med tryk.
Kaffeemballage | Nemco

Ventiler er vigtige for kaffebønnernes friskhed

Bevar friskhed og aroma i dine kaffebønner – Vælg kaffemballage med ventil.

Læs mere
Kom med til Astech demodage i Viby i Juni
Demodage 19. og 20 juni 2024

Kom med til Astech demodage i Viby i Juni

Læs mere om dagene og hvordan du tilmelder dig

Læs mere
Nemco har indgået samarbejde med Astech
Nyt samarbejde

Nemco har indgået samarbejde med Astech

Læs mere om samarbejdet mellem Nemco og Astech

Læs mere
Interzoo 2024 i Nürnberg, Tyskland
7. til 10. maj 2024

Interzoo 2024 i Nürnberg, Tyskland

Mød Nemco til Interzoo 2024 i Nürnberg.

Læs mere
Nemco Packaging Days 2024 i Viby
5. til 7. marts 2024

Nemco Packaging Days 2024 i Viby

Deltag og få den nyeste viden om det udvidede producentansvar

Læs mere
Velkommen til Kristian Wagner
1. februar 2024

Velkommen til Kristian Wagner

Vi er glade for at kunne byde velkommen til Kristian Wagner som ny CSO for Nemco Group

Læs mere
Tre nye VEMAG/Poly-clip linjer hos Delika i Haderslev
DELIKA

Tre nye VEMAG/Poly-clip linjer hos Delika i Haderslev

Læs med her om samarbejdet mellem Delika og Nemco

Læs mere
Anuga FoodTec 2024 i Köln
19. til 22. marts 2024

Anuga FoodTec 2024 i Köln

Nemco er selvfølgelig med, når Anuga FoodTec åbner dørene for årets event i Köln.

Læs mere